C Y T A T Y    P.  C O E L H O*    
"Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam"
"Zair"
"Być jak płynąca rzeka - Myśli i inpresje 1998-2005"
"Alchemik" - P. COELHO
"PIELGRZYM" - P.Coelho
"Demon i Panna Prym" - P. Coelho
"Jedenaście minut" P. Coelho
Zebrane różne cytaty P. Coelho:Paulo Coelho "Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam"
Wyd. Drzewo Babel, Warszawa 1997

Nieraz zdarzyło się nam skarżyć we łzach: "Cierpię z powodu miłości, która tego nie warta." Cierpimy bo czujemy, że dajemy więcej, niż otrzymujemy w zamian. Cierpimy, bo nasza miłość nie jest doceniona. Cierpimy, bo nie udaje nam się narzucić naszych reguł gry.
s. 9

do góry

* * *

Drogę wytacza się idąc.
s. 15

do góry

* * *

Nikt nie potrafi kłamać, nikt nie potrafi niczego ukryć, jeśli patrzy komuś prosto w oczy. Kobieta, posiadająca choć odrobinę wrażliwości potrafi czytać z oczu zakochanego mężczyzny. Nawet jeśli przejawy tej miłości bywają czasem absurdalne.
s. 33

do góry

* * *

Bo w prawdziwym życiu miłość musi być możliwa. Nawet jeśli nie jest od razu wzajemna. (...) miłość zdoła przetrwać jedynie wtedy, jeśli istnieje iskierka nadziei - bodaj najmniejsza - że z czasem zdobędziemy ukochaną osobę. A reszta jest czystą fantazją.
s. 43

do góry

* * *

Kto kocha, musi umieć się zgubić i odnaleźć.

do góry

* * *

Ilekroć człowiek z czystym sercem podąży drogą wiary, zawsze uda mu się połączyć z Bogiem, czynić cuda. Ale sama wiara nie wystarcza, trzeba jeszcze dokonać wyboru (...) Bóg jest jeden choć ma tysiące imion. Trzeba jednak wybrać jedno z nich, by móc Go przywołać.
s. 97

do góry

* * *

Niech się dzieje wola Twoja Panie. Bo znasz słabość duszy Twych dzieci i nakładasz na każdego jedynie taki ciężar, jaki jest zdolny udźwignąć. Błagam Cię, byś chociaż Ty zrozumiał moją miłość, bo tylko to naprawdę posiadam, tylko to będę mogła zabrać ze sobą do innego świata. I spraw, by moja miłość pozostała odważna, czysta, wiecznie żywa, pomimo wszystkich otchłani i pułapek tego świata.
s. 103-104

do góry

* * *

(...) jeśli człowiek poszukuje miłości, to ją w końcu znajduje, a wtedy skupia wokół siebie jeszcze więcej miłości. Wystarczy by jeden człowiek był nam życzliwy, a wtedy inni również stają się życzliwi. Kiedy zaś jesteśmy sami, coraz bardziej zasklepiamy się w naszej samotności. Dziwne jest życie.
s.133

do góry

* * *


"Zair" Paulo Coelho

Niewolnicy życia, którego sami nie wybrali, ale z którym się pogodzili - ponieważ dali się komuś przekonać, że to dla nich lepsze.
s. 18

do góry

* * *

Wolność to nie odrzucenie kompromisów, lecz świadomy wybór i zgoda na wszystkie konsekwencje tego wyboru.
s. 25

do góry

* * *

Energia nienawiści nie zaprowadzi Cię donikąd. Energia przebaczenia, która jest wyrazem miłości, może pozytywnie wpłynąć na twoje życie.
s. 62

do góry

* * *

Miłość jest dziką siłą. Kiedy próbujemy ją okiełznać, pożera nas. Kiedy próbujemy ją zrozumieć, miesza nam w głowach.
s. 79

do góry

* * *

Świadomość, że nie jesteśmy sami, bardzo pomaga, łatwiej nam wtedy uzmysłowić sobie, w jakim momencie zbłądziliśmy i jeśli się da, zmienić kurs.
s. 82

do góry

* * *


"Być jak płynąca rzeka - Myśli i inpresje 1998-2005" P.Coelho
Świat Książki, Warszawa 2006


Miłość zmienia, miłość uzdrawia. Czasem jednak tworzy śmiertelne zasadzki i niszczy osobę, która postanowiła się poświęcić. Cóż to za skomplikowane uczucie, które tak naprawdę jest jedynym powodem, dla którego zyjemy, walczymy, staramy się być lepsi?
"Być otwartym na miłość", s.276

do góry

* * *

(...)wszystko co stworzył artysta, odzwierciedla wyobrażenie o uczuciu, nigdy samo uczucie.
"Być otwartym na miłość", s.276

do góry

* * *

Róża dzień i noc marzyła o tym, by zaprzyjaźnić się z pszczołami, ale żadna nie chciała usiąść na jej płatkach. Mimo to róża nie przestała marzyć. W długie noce wyobrażała sobie, że niebo zapełnia się rojem pszczół, które przylatują, by ją czule ucałować. Dzięki temu mogła dotrwać do następnego dnia, gdy otwierała się na pierwsze promienie słońca.
Pewnej nocy księżyc, widząc jej samotność, zapytał:
- Nie męczy cię to czekanie?
- Trochę, ale nie mogę się poddawać.
- Dlaczego?
- Jeśli nie rozwinę płatków, zwiędnę.
W chwilach gdy samotność zdaje się niszczyć wszechobecne piękno, jedyne co nam pozostaje, to otworzyć się na nie.
"Być otwartym na miłość", s.277-278

do góry

* * *

MITUSO AIDA (1924-1991)
Gdyby pomidor chciał się zmienić w melon,
Byłby farsą, niczym więcej.
Dziwi mnie bardzo,
jak wielu ludzi traci czas
By stać się tym, kim nie jest.
Czy to śmieszne grać w farsie?

do góry

* * *

Nie musisz udawać, że jesteś silny,
nie musisz mówić, że wszystko jest dobrze,
nie martw się tym, co pomyślą inni,
jeśli musisz, płacz -
to dobrze wypłakać łzy do końca
(tylko wtedy wróci uśmiech)
"Spotkanie w galerii Dentsu" s. 229

do góry

* * *


"Alchemik" - PAULO COELHO
Wyd. Wieża Babel, WARSZAWA 1995

"... pasterze, marynarze czy kupcy znają zawsze takie miasto, w którym żyje ktoś, kto sprawia, że pewnego dnia zapominają o urokach beztroskiego wędrowania po świecie."
s. 19

do góry

* * *

"... i przemierzaj świat, aż zrozumiesz, że nasz zamek jest najważniejszy ze wszystkich, a nasze kobiety najpiękniejsze.
I pobłogosławił go. W oczach ojca odnalazł to samo pragnienie przemierzania świata. Pragnienie ciągle żywe, choć przez dziesiątki lat zagłuszone troską o wodę, chleb i dach nad głową."
s. 24

do góry

* * *

"Najważniejsze było jednak to, że każdego dnia spełniał wielkie marzenie swojego życia - podróżował."
s. 25

do góry

* * *

"Sęk w tym, iż one nie zdają sobie sprawy z tego, że codziennie idą nową drogą. Nie dostrzegają, że wokół zmieniają się pastwiska a pory roku są inne. Bowiem bez reszty pochłania je troska o wodę i pożywienie."
s. 26

do góry

* * *

"To możliwość spełnienia marzeń sprawia, ze życie jest tak fascynujące."
s. 26

do góry

* * *

"Rzeczy proste są zawsze najbardziej niezwykłe i tylko mędrcy potrafią je pojąć."
s. 30

do góry

* * *

WĘDRÓWKA:
"Zawsze bowiem można spotkać coraz to nowych przyjaciół i wcale nie trzeba z nimi stale przebywać. Kiedy widzimy ciągle tych samych ludzi - (...) - stają się oni w końcu częścią naszego życia. A skoro są już częścią naszego życia, to chcą je zmieniać. Jeśli nie stajemy się tacy, jak tego oczekiwali, są niezadowoleni. Ponieważ ludziom wydaje się, że wiedzą dokładnie jak powinno wyglądać nasze życie.
Natomiast nikt nie wie, w jaki sposób powinien przeżyć własne życie"
s. 31-32

do góry

* * *

"Ta książka mówi o tym, o czym mówią prawie wszystkie książki - (...) - O niezdolności ludzi do wybierania swojego własnego losu. A na koniec pozwala uwierzyć w największe kłamstwo świata.
- A jakie jest największe kłamstwo świata? (...)
- To mianowicie, że nadchodzi taka chwila, kiedy tracimy całkowicie panowanie nad naszym życiem i zaczyna nim rządzić los. W tym tkwi największe kłamstwo świata."
s. 33-34

do góry

* * *

"(...) kimkolwiek jesteś, cokolwiek robisz, jeśli naprawdę z całych sił czegoś pragniesz, znaczy to, że pragnienie owo zrodziło się w Duszy Wszechświata. I spełnienie tego pragnienia, to twoja misja na Ziemi."
s. 39

do góry

* * *

Jeśli odjedziesz przyobiecawszy coś, czego jeszcze nie masz, stracisz ochotę, by to zdobyć. s. 41

do góry

* * *

"I oto mam rozdartą duszę pomiędzy owce i skarb" - myślał. Musiał wybrać między czymś, do czego przywykł, i czymś nieznanym, co pragnąłby mieć. Wprawdzie istniała jeszcze córka kupca, ale nie znaczyła tyle co owce, bo ona nie była od niego zależna. (...)
Wszystkie dni stają się takie same wtedy, kiedy ludzie przestają dostrzegać to wszystko, czym obdarowuje ich los, podczas gdy słońce wędruje po niebie.
s. 45

do góry

* * *

Pewne rzeczy w życiu, nim jeszcze zdążymy się do nich przyzwyczaić, zmieniają się w czasie krótszym od jednego krzyku.
s. 59

do góry

* * *

Dziś jestem smutny i nieszczęśliwy. Co mam począć? Stanę się zgorzkniały i stracę zaufanie do ludzi, bo zawiódł mnie jeden człowiek. Będę ział nienawiścią do tych, co odnaleźli swoje skarby, bo ja sam niedotarłem do mojego. I zawsze będę dbał tylko o tę drobinę, którą posiadam, bo jestem za maluczki by mieć cały świat.
s. 59-60

do góry

* * *

Okazuje się, ze jestem taki jak wszyscy ludzie - widzę świat nie takim jaki jest, lecz takim jakim chciałbym go widzieć.
s. 60

do góry

* * *

Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat działa potajemnie, by udało ci się to osiągnąć.
s. 60

do góry

* * *

(...) istnieją na świecie rzeczy, o które nie trzeba pytać - by nie uciec od własnego przeznaczenia.
s. 61

do góry

* * *

Lękam się jednak utraty złudzeń więc wolę pozostać w świecie marzeń.
s. 79

do góry

* * *

Każdy ma prawo marzyć inaczej.
s. 79

do góry

* * *

Pamiętaj, byś zawsze wiedział jasno, czego pragniesz
s. 80

do góry

* * *

c.d.n.


"PIELGRZYM" - P.Cohelo:


"Pierwszym symptomem, który ujawnia, że zabijamy marzenia, jest brak czasu(...) Najbardziej zajęci ludzi, jakich zdarzyło mi się spotkać, zawsze mieli czas na wszystko. Ci, którzy nic nie robili, byli wciąż zmęczeni, nie zdawali sobie sprawy, jak mało pracują i stale narzekali, że dzień jest za krótki. (...) Drugim objawem śmierci naszych marzeń jest pewność przekonań. Ponieważ nie chcemy spoglądać na życie jak na wielką przygodę do przeżycia, zaczynamy się uważać za rozważnych, sprawiedliwych i przykładnych, ale naprawdę wymagamy od siebie równie mało jak od życia. Zerkamy poza mury dnia powszedniego odkrywamy szczęk kruszonych kopii, odór potu i kurzu, wielkie klęski i spojrzenia żądnych zdobyczy wojowników. Nigdy jednak nie odczuwamy radości, niewypowiedzianej radości, która przepełnia serce walczącego, dla niego, bowiem nie ma znaczenia ani zwycięstwo, ani klęska, ważna jest tylko Dobra Walka. I wreszcie trzecim symptomem śmierci naszych marzeń jest spokój:
życie staje się niedzielnym popołudniem, nie żąda od nas niczego szczególnego, szczególnego my nie mamy ochoty wiele z siebie dawać. Wtedy sądzimy, że dojrzeliśmy, że odsuwamy od siebie dziecięce fantazje i że osiągnęliśmy spełnienie w życiu osobistym oraz zawodowym. Jesteśmy zaskoczeni, gdy osoba w naszym wieku mówi, że wciąż lubi to czy tamto. Ale naprawdę, w głębi ducha, wiemy, co się stało:
wyrzekliśmy się naszych marzeń i walki o nie, Dobrej Walki".

do góry

* * *

Według nas Bóg istnieje. Lecz jeśli ktoś w Niego nie wierzy, On mimo to nie przestaje istnieć.

do góry

* * *

Symptomem śmierci naszych marzeń jest spokój: życie staje się niedzielnym popołudniem, nie żąda od nas niczego szczególnego, a i my nie mamy ochoty wiele z siebie dawać.

do góry

* * *

Symptomem, który ujawnia, że zabijamy marzenia, jest brak czasu.

do góry

* * *

Na tym świecie wszystko skazane jest na krótki żywot.

do góry

* * *

Kiedy kochamy lub głęboko w coś wierzymy, czujemy się silniejsi od całego świata.

do góry

* * *

Każdy postrzega życie na własny sposób, każdy inaczej przeżywa porażki, problemy i triumfy.

do góry

* * *

niezwykłe napotkać można na ścieżkach zwykłych ludzi

do góry

* * *

Nikt nie lubi oczekiwać od życia zbyt wiele, a to w obawie przed porażką
s.110

do góry

* * *

...ludzie potrafią zadowolić się w życiu małym.
s. 122

do góry

* * *

Dyskusja to doskonały sposób, by przekonać samego siebie o słuszności tego, co się mówi.
s.122

do góry

* * *

Na każdym kroku staramy się jednać adeptów naszego postrzegania świata. Uważamy, że jeśli zwiększy się liczba ludzi wierzących w to, w co my wierzymy, ta wiara stanie się rzeczywistością.
s.123-124

do góry

* * *

do góry

* * *

na tym świecie liczy się tylko MIŁOŚĆ
s.139

do góry

* * *

Miłość jest zmienna niczym wiatr - jak wszystko na tym świecie
s. 176

do góry

* * *

Jeżeli kocham to co robię, wszystko jest w porządku, lecz jeśli nie, nigdy nie jest za późno, aby to zmienić
s.208

do góry

* * *

Jedynym sposobem podjęcia właściwej decyzji jest uświadomienie sobie jaka decyzja byłaby zła /.../. Trzeba rozważyć inne możliwości, bez obaw i trzeźwo oceniając ich walory, a potem dokonać wyboru
s.210

do góry

* * *

Wbrew temu, czego zawsze nas uczono, liczą się przede wszystkim efekty naszych poczynań. Wysiłek jest zbawienny i konieczny, ale jeśli nie przynosi oczekiwanego skutku, nic nie znaczy.
s.276

do góry

* * *

Kiedy ktoś czegoś pragnie, musi jasno określić powód tego pragnienia.
s.285

do góry

* * *

...większość wyrzeka się marzeń kiedy te stają się nierealne /.../ są więźniami spraw doczesnych...
"Demon i Panna Prym" - Paulo Coelho

Istnieją dwa powody, które nie pozwalają ludziom spełnić swoich marzeń. Najczęściej po prostu uważają je za nierealne. A czasem na skutek nagłej zmiany losu pojmują, że spełnienie marzeń staje się możliwe w chwili, gdy się tego najmniej spodziewają. Wtedy jednak budzi się w nich strach przed wejściem na ścieżkę, która prowadzi w nieznane, strach przed życiem rzucającym nowe wyzwania, strach przed utratą na zawsze tego, do czego przywykli.
s.43-44

do góry

* * *

Ludzie tęsknią za całkowitą odmianą, a jednocześnie pragną, by wszystko pozostało takie jak dawniej.
s.44

do góry

* * *

...Dobro i zło mają to samo oblicze, wszystko zależy od momentu, w którym staną na drodze człowiekowi.
s.46

do góry

* * *

Na początku świata mało było niesprawiedliwości. Każde kolejne pokolenie dokładało maleńką cegiełkę od siebie, sądząc, że nie ma to znaczenia, i sami widzicie, jaki świat jest teraz.
s.58

do góry

* * *

lekcja życiowa:
Ilekroć zechce pan coś osiągnąć musi pan mieć oczy szeroko otwarte i skupić się, żeby widzieć, czego dokładnie pan pragnie. NIKT NIE TRAFIA DO CELU Z ZAMKNIĘTYMI OCZAMI.
s.61

do góry

* * *

Tragedia może wtargnąć w życie każdego człowieka, a nasze uczynki nie mają wpływu na pasmo nieszczęść, które nas czeka.
s.92

do góry

* * *

Piekłem dla Boga jest jego miłość do ludzi, bo ludzkie czyny bolą Go w każdym ułamku sekundy Jego wiecznego życia.
s.126

do góry

* * *

Człowiek potrzebuje tego, co w nim najgorsze, by dosięgnąć tego, co w nim najlepsze.
s.126

do góry

* * *

życie może być krótkie albo długie, lecz ważne jest w jaki sposób je przeżywamy.
s.203

do góry

* * *

Wszystko jest tylko kwestią zwalczenia pokusy. I wyboru.
Niczym więcej.
s.198

do góry

* * *"Jedenaście minut" Paolo Coelho:

"(...) Ci, którzy dotknęli mojej duszy, nie rozbudzili mojego ciała, ci natomiast, którzy dotknęli mojego ciała, nie poruszyli mojej duszy"
s.23

do góry

* * *

"Jeżeli już mam być komuś lub czemuś wierna, to, przede wszystkim sobie samej(...) Ten, kto stracił coś, co uważał za swoje (...) uczy się w końcu, że nic nie jest jego własnością"
s.32

do góry

* * *

"(...) nie warto niczym się przejmować tylko żyć tak, jakby dzisiejszy dzień był pierwszym (lub ostatnim) dniem mojego życia"

do góry

* * *

"Mam wybór: mogę być ofiarą losu lub poszukiwaczem przygód wyruszającym po skarb. Wszystko zależy od tego jak będę postrzegała własne życie"
s. 42"

do góry

* * *

"Nigdy nie osiągnie tego, co zamierzyła, jeżeli nie będzie umiała wyrazić tego co myśli"
s. 44"

do góry

* * *

"(...) ale zanim umrę, chcę walczyć o życie. Dopuki mogę iść o własnych siłach, pójdę tam, gdzie zechcę."
s. 45"

do góry

* * *

"Życie to brutalna, zapierająca dech w piersiach zabawa - jak skakanie ze spadochronem albo niebezpieczna górska wspinaczka..."
s. 50

do góry

* * *

"W pogoni za szczęściem wszyscy mamy równe szanse(...)"
s.59

do góry

* * *

"Żyjemy na padole łez (...). Można marzyć do woli, ale życie jest trudne i pełne pułapek"
s. 63

do góry

* * *

"Nie jestem ciałem, w którym mieszka dusza, jestem duszą, która ma widzialną część zwaną ciałem"
s. 75

do góry

* * *

"Erekcja to nie jeszcze nie dowód, że mężczyzna jest 100% samcem. Jest nim, jeżeli potrafi dać rozkosz kobiecie"
s. 78

do góry

* * *

"po prostu niewiarygodne! A jednak możliwe, bo człowiek może wytrzymać tydzień bez picia, dwa tygodnie bez jedzenia, całe lata bez dachu nad głową, ale nie może znieść samotności. To najgorsza udręka, najcięższa tortura."
s. 86

do góry

* * *

"(...) miłość - coś w rodzaju przyzwolonego niewolnictwa. To kłamstwo: nie istnieje miłość bez wolności. I na odwrót. Tylko ten, kto czuje się wolny, kocha bezgranicznie. A ten, kto kocha bezgranicznie, czuje się wolny"
s. 88

do góry

* * *

"(...) nikt nikogo nie traci, bo nikt nikogo nie może mieć na własność.
I to jest prawdziwe przesłanie wolności: mieć najważniejszą rzecz na świecie, ale jej nie posiadać"
s. 89

do góry

* * *

"miłość jest doświadczeniem prawdziwej wolności i nikt nie może posiadać na własność drugiego człowieka"
s. 90

do góry

* * *

"(...) każdy pragnie miłości absolutnej, a takiej miłości nie trzeba szukać w innych, lecz sobie. Ona drzemie w nas i tylko my możemy ją w sobie rozbudzić. Ale do tego potrzeba nam drugiego człowieka.
Życie ma sens tylko wtedy, gdy mamy u swojego boku kogoś, kto odwajemnia nasze uczucia"
s. 111

do góry

* * *

"namiętność sprawia, że przestajemy jeść, spać, pracować. Obraca w niwecz całą przeszłość. Nikt nie lubi, kiedy jesgo świat rozsypuje się na kawałki. Dlatego ludzie zwykle starają się przewidzieć zagrożenie i go uniknąć, bo dzięki temu udaje im się podeprzeć krucha konstrukcję, która i tak ledwo stoi."
s. 115

do góry

* * *

"(...) pierwszy krok: dostrzec drugiego człowieka, uświadomić sobie, że on istnieje, jest obok."
s. 122

do góry

* * *

"trzeba dać prezent, coś od siebie, zanim poprosisz o coś więcej"
s. 123

do góry

* * *

"że to, co nieuniknione, nadejdzie, że to, co stać się musi, zawsze znajdzie sposób by zaistnieć. A kiedy ten moment nadchodzi, nie wahają się, nie tracą okazji, nie pozwalają umknąć ani jednej cudownej chwili, potrafią uszanować doniosłość każdej sekundy."
s. 126

do góry

* * *

"(...) marzenia i rzeczywistość to dwie sfery trudne do pogodzenia. Teraz cieszyło ją najbardziej to, iż może powiedzieć rzeczywistośći, że już jej nie potrzebuje, a jej szczęście nie zależy od tego, co się wydarzy(...)."
s. 126

do góry

* * *

"Chcemy wierzyć, że cały świat się kręci wokół seksu"
s. 127

do góry

* * *

"Seks to nie jest kwestia teorii, woni kadzidła, czułych punktów, wygibasów i innych dziwactw."
s. 128

do góry

* * *

"Życie potrafi być skąpe: mijają dni, tygodnie, miesiące, lata i nic się nie wydarza. A potem uchylamy jakieś drzwi (...) i nagle przez szczelinę wdziera się istna lawina. W jednej chwili nie mamy nic, a już w następnej aż tyle, że trudno sobie z tym poradzić."
s. 131

do góry

* * *

"prawdziwe życie" - praca, ślub, dzieci, rutyna codzienności, gorycz, starość, poczucie przemijania, frustracje, choroby, niedołężność, uzależnienie od innych, samotność i śmierć
s. 138

do góry

* * *

"nie można poznać samego siebie, dopuki nie pozna się własnych granic. Ale czy musimy koniecznie wszystko o sobie wiedzieć? Człowiek istnieje nie tylko po to, by poszerzać granice swego poznania, lecz, również po to, by uprawiać ziemię, siać, żąć, wypiekać chleb"
s. 139

do góry

* * *

"Są we mnie dwie kobiety. Jedna pragnie namiętności i przygód. Druga natomiast chce być niewolnicą rutyny życia rodzinnego, drobnych spraw, które można zaplanować i wykonać"

do góry

* * *

"Pożądasz nie tego co widzisz, lecz tego co sobie wyobrażasz"
s. 145

do góry

* * *

"wolność w miłości to o nic nie prosić ani niczego nie oczekiwać"
s. 148

do góry

* * *

"Największą rozkoszą nie jest sam seks, ale pasja, która mu towarzyszy. Wtedy seks tylko uzupełnia taniec miłości, lecz nigdy nie jest istotą sprawy"
s. 149

do góry

* * *

Człowiek zakochany uprawia miłość bez przerwy, nawet wtedy gdy tego nie robi. To nie ma nic wspólnego z "jedenastoma minutami*"
s. 149

do góry

* * *

"Najsilniejsza jest taka miłość, która nie walczy ze swoją słabością. Tak czy inaczej, jeżeli to prawdziwa miłość (a nie tylko sposób, by się rozerwać, oszukać, zabić czas, który w tym mieście dłuży się niemiłosiernie), to wcześniej czy później poczucie wolności weźmie górę nad zazdrością i męczarniami jakie ze sobą niesie.
Każdy, kto uprawia sport, wie, że dl osiągnięcia dobrych wyników trzeba pogodzić się z codzienną dawką bólu. Na początku cierpienie zniechęca, ale z czasem okazuje się, ze to tylko pewien etap na drodze do dobrego samopoczucia, aż w końcu staje się oczywiste, że bez bólu nie sposób nic osiągnąć"
s. 155

do góry

* * *

"seksu nie uprawia się byle kiedy. W każdym z nas istnieje wewnętrzny zegar i aby dwie osoby mogły się kochać, trzeba, by w danej chwili oba zegary pokazywały tę samą godzinę, a to nie zdarza się codziennie. Ten, kto kocha, nie musi uprawiać seksu, by poczuć się dobrze. Dwie osoby, które się kochają i są ze sobą, muszą cierpliwie i wytrwale ustawiać wskazówki swoich zegarów za pomocą gier miłosnych i "przedstawień teatralnych", i zrozumieć, że uprawianie miłości to coś więcej niż spotkanie dwojga ludzi. To "uścisk płci" "
s. 157

do góry

* * *

"Ból (...) to potężny niebezpieczny narkotyk, który szybko uzależnia. Ból isnieje na co dzień, w skrywanym cierpieniu, w naszych wyrzeczeniach, w rezygnacji z marzeń. Ból przeraża, gdy pokazuje swoje prawdziwe oblicze, ale jest kuszący, gdy stroi się w piórka poświęcenia. Albo tchórzostwa. Cżłowiek próbuje się przed nim bronić, choć zawsze znajdzie sposób, by jakoś z nim poflirtować.(...)
Nikt nie chce cierpieć, a jednak wszyscy lub prawie wszyscy świadomie lub nie poszukują bólu, poświęceń, dzięki czemu mogą czuć się usprawiedliwieni, oczyszczeni, godni szacunku w oczach własnych dzieci, małżonków, sąsiadów, Boga.""
s. 180

do góry

* * *

"Ale pewnymi rzeczami nie można się podzielić. Nie trzeba obawiać się oceanów, w których zanurzamy się z własnej woli. Człowiek przechodzi piekło, zanim to zrozumie. Kochajmy się, ale nie próbujmy opsiąść się nawzajem.
Kocham tego człowieka, który siedzi przede mną, bo nie jest moją własnością, ani ja nie należę do niego. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy oddali się sobie wzajemnie, muszę powtarzać sobie te słowa dziesiątki, setki, miliony razy, aż w końcu sama w nie uwierzę"
s. 187

do góry

* * *

"Czego oczy nie widzą tego sercu nie żal" Twierdzę, że nie ma nic bardziej fałszywego. Im bardziej oczy nie widzą, tym bardziej sercu żal - tych uczuć, które staramy się w sobie stłumić, o których chcemy zapomnieć
Gdy jesteśmy na wygnaniu pielęgnujemy najmniejsze wspomnienie o ojczyźnie, o naszych korzeniach. Gdy jesteśmy daleko od ukochanej istoty, każdy mijany przechodzień przypomina nam o niej.
s. 204

do góry

* * *

"Wszystko, co jest w zgodzie z naszą naturą i naszymi najskrytszymi pragnieniami jest dla nas normalne nawet jeżeli jest wynaturzeniem w oczach Boga."
s. 211

do góry

* * *

"Sztuka miłości (...) wymaga techniki, cierpliwości, a przede wszystkim eksperymentowania we dwoje. Wymaga odwagi, trzeba posunąć się dalej, poza to co zwykło się nazywać "uprawianiem miłości"."
s. 223

_________
* tytułowe "jedenaście minut" to w skrócie czas ile trwa sam akt miłosny [po odjęciu czasu na "podchody" rozebranie, grę wstępną itp. itd.]


Zebrane różne cytaty Paolo Coelho:

Gdy odpędzimy Innego, poprzez słuchania swojego serca, stajemy się ludźmi, których zachwyca tajemnica życia, którzy dostrzegają cuda i czerpią radość z tego co robią.
Paulo Coelho

do góry

* * *

Gdyby Ewa nie skosztowała jabłka, cóż ciekawego zdarzyłoby się przez miliony lat? ".
"Nic" Paulo Coelho

do góry

* * *